Candidates in Nov. 5, 2013 General Election listed

News from Board of Elections, Posted on Sat, 11/02/2013 - 9:34am

Cattaraugus County Election Commissioners Sue A. Fries and Kevin C. Burleson announced the official General Election will be held in all 55 election districts of Cattaraugus County on Tuesday, Nov. 5, 2013 commencing at 6 a.m. and continuing until 9 p.m.

The ballot inCattaraugusCountyis as follows:

State Supreme Court Justice 8th Judicial District – Vote for One

Democratic (D), Conservative (C), Working Families (WF) – Mark A. Montour, 31 Fieldstone Lane, Lancaster;

Republican (R), Independence (I) – Paul B. Wojtaszek, 30 Sherwood Court, North Tonawanda.

 

District Attorney – Vote for One

R, C, I – Lori P. Rieman, 4457 Route 242, Machias, NY 14101.

 

County Sheriff – Vote for One

D, R, C, I – Timothy S. Whitcomb,654 Grandview Ave.,Olean,NY14760.

       

Coroner – Vote for One

D – David G. Siafakas,6533 Hardscrabble RoadTrlr. 6, KillBuck,NY14748;

R, C, I – Kevin M. O’Rourke,5477 Bryant Hill Road,Ellicottville,NY14731.

 

City of Olean

Mayor – Vote for One

D, C – Linda L. Witte,1802 Stardust Lane,Olean,NY14760;

R, I – William J. Aiello,725 Bishop St.,Olean,NY14760.

Alderman – Ward 2 – Vote for One

D, C, I – Annmarie McLaughlin,601 Garden Ave.,Olean,NY14760.

Alderman – Ward 4 – Vote for One

D, R – Stephen F. Barnard,125 N. Fifth St.,Olean,NY14760.

Alderman – Ward 6 – Vote for One

D, C, I – Gary P. “Casey” Jones,112 S. Thirteenth St.,Olean,NY14760;

R – Nate D. Smith,1214 Irving Parkway,Olean,NY14760.

Alderman - Ward 7 – Vote for One

D, C, I - Adam F. Jester,745 N. Union St.,Olean,NY14760;

R – Thomas G. Morgan,1721 W. Fall Road,Olean,NY14760.

 

City of Salamanca

City Court Judge – Vote for One

D, R, C – William J. Gabler, 2664 Route 16N,P.O. Box 92,Olean,NY14760.

 

Town of Allegany

Supervisor – Vote for One

R, C, I – John E. Hare,3678 Karl Road,Allegany,NY14706.

Clerk – Vote for One

R, C, I – Mary M. Peck, 3215 W.River Road,Olean,NY14760.

Justice – Vote for One

R, C, I – David F. Porter,1180 Four Mile Road,Allegany,NY14706.

Councilman – Vote for any Two

R, I – James C. Hitchcock, 114 N.First St.,Allegany,NY14706;

R, C, I – Robert A. Parker, 127 N.Second St.,Allegany,NY14706.

                   

 

 

Town of Ashford

Justice – Vote for One

Republican – Richard L. Neumann, Jr., 5577 Fox Valley Road, P.O. Box 161, West Valley, NY 14171.

Councilman – Vote for any Two

R – William J. Heim, 10227 Route 219,Springville,NY14141;

R – John A. Pfeffer, 9203 Route 240,West Valley,NY14171.

 

 

Town of Carrollton

Supervisor – Vote for One

D – David L. Frederick,750 N. Main St.,Limestone,NY14753;

R, Citizens for Change – Bruce R. Hudson,5708 Church St.,Limestone,NY14753.

Justice – Vote for One

R – Michael R. Soper,631 Main St.,Limestone,NY14753.         

Councilman – Vote for any Two

R, Citizens for Change – James J. Rounsville,6180 Limestone Run Road,Limestone,NY14753;

R, Citizens for Change –  James R. Stoddard,648 Parkside Dr.,Limestone,NY14753.

Highway Superintendent –Vote for One

D, R – James E. Hicks, Sr.,5330 Nichols Run Road,Limestone,NY14753.        

 

Town of Coldspring

Supervisor – Vote for One

D – Melissa A. Davis,10598 Woodmancy Road,Randolph,NY14772.

Clerk – Vote for One

D, R – Marilyn M. Bowley, 3806 Route 394,Randolph,NY14772.

Justice – Vote for One

R – David J. Chapman,3931 Tyler Whitmore Road,Randolph,NY14772;

R – John C. Emborski, 3012 Route 394,Randolph,NY14772.

Councilman – Vote for any Two

D – Danton L. Godfrey,3088 Lebanon Road,Randolph,NY14772;

D – David L. Boyer,2823 Boyer Road,Randolph,NY14772;

R – Kenneth Dechow,10440 Blood Road,Randolph,NY14772;

R –Robert Woodmancy,10511LebanonRoad,Randolph,NY14772.

Highway Superintendent –Vote for One

D, R – Ronald A. Brooks, 2848 Route 394,Randolph,NY14772.

Tax Collector –Vote for One

D, R – Priscilla J. Anderson, 3427 Route 394,Randolph,NY14772.

                   

Town of Conewango

Councilman – Vote for any Two

R – Ronald D. Adams,4244 Elm Creek Road,Randolph,NY14772;

R – Willis H. Shaw,11888 Pope Road,Randolph,NY14772.

 

Town of Dayton

Supervisor – Vote for One

R – Mark A. Smith,9931 Nashville Road,South Dayton,NY14138.

Clerk – Vote for One

R – Ruth V. Bennett,9222 Cottage Road,South Dayton,NY14138.

Councilman – Vote for any Two

R – Edward M. Lulas,9502 Peck Hill Road,Gowanda,NY14070;

R – Thomas J. Chupa,11096 Forty Second St.,Cattaraugus,NY14719;

Common Sense Party - Eugene A. Vanderbosch,12751 Foe Road,South Dayton,NY14138.     

Highway Superintendent – Vote for One

R– Brian J. Taber,9693 Cottage Road,South Dayton,NY14138.

 

Town of East Otto

Supervisor – Vote for One

R –James A. Beach,7517 E. Flats Road, EastOtto,NY14729.

Clerk – Vote for One

R – Ann E. Rugg,9134 Bowen Road, EastOtto,NY14729.

 

 

Councilman – Vote for any Two

R – Michael J. Poch,9246 Snake Run Road, EastOtto,NY14729.

R – Richard K. Grey, Jr.,8326 Reed Hill Road,Cattaraugus,NY14719.

Highway Superintendent – Vote for One

R – Thomas M. Benz,9186 East Otto-Springville Road, EastOtto,NY14729.

 

Ellicottville

Councilman – Vote for any Two

D, R – Steven J. Crowley,5080 Bryant Hill Road, Ellicottville,NY14731;

D, R –Richard P. Jackson, Jr., 6416 Route 242E, P.O. Box 589,  Ellicottville, NY 14731.

 

Town of Farmersville

Supervisor – Vote for One

R –  Joseph C. Brodka,8386 Kingsbury Hill Road,Franklinville,NY14737.

Councilman – Vote for any Two

D, C – Robert J. Dahill, Jr.,8917 Stebbins Road,Franklinville,NY14737;

R – Deanne E. Roblee,9476 Pigeon Hill Road,Delevan,NY14042;

R – Thomas D. Isaman,2515 Reynolds Road,Franklinville,NY14737.

Proposition – Vote Yes or No

“Shall the Resolution adopted by the Town Board on August 19, 2013, providing that the term of office of the Town Supervisor shall be four (4) years be approved?”

 

Town of Franklinville

Councilman – Vote for any Two

R, I – George F. Trummer,3054 Buddy Road,Franklinville,NY14737;

R, I – Sharon L. Hahn,2 Third Ave.,Franklinville,NY14737.

 

Town of Freedom

Supervisor – Vote for One

D, C – Barbara D. George,10365 Maple Grove Road,Delevan,NY14042;

R – Daren J. Whitacre,10765 Maple Grove Road, Apt. 256, Freedom, NY 14065.

Justice – Vote for One

R – Gary P. Chamberlain,1419 Eagle St.,Arcade,NY14009.

Councilman – Vote for any Two

D – Barbara A. Baker,1808 Clear Meadow Drive, Freedom, NY 14065;

R – Ann Marie Dixon,777 W. Hughes Road,Arcade,NY14009;

R – Jolene M. Esposito-Craft,1384 Eagle St.,Arcade,NY14009.

Councilman (Vacancy) Two-Year Term – Vote for One

D – Charles M. Vince,11277 Hughes Road, Freedom, NY 14065;

R – John S. Hill,11511 Hughes Road,Arcade,NY14009.

Highway Superintendent – Vote for One

D – Mark D. Bliss,757 Eagle St.,Arcade,NY14009;

R – James B. Haggerty,1359 Cross Road, Freedom, NY 14065.

 

Town of Great Valley

Councilman – Vote for any Two

D, R – Ann L. Rockwell,3817 Killbuck Road, P.O. Box 8, KillBuck,NY14748;

D – Ted LaCroix,5874 Brewer Road,Great Valley,NY14743;

R – Daniel R. Smith,4599 Whalen Road,Great Valley,NY14741.

 

Town of Hinsdale

Supervisor – Vote for One

D, C, I – Thomas L. Hooper, 1173 Flanigan Hill Road, P.O. Box 264, Hinsdale, NY 14743.

Clerk – Vote for One

D – Susan M. Dutton,3142 Union Valley Road,Olean,NY14760.

 

Councilman – Vote for any Two

D, R, I –  Douglas B. Wilson, 1899 Meadowview Road, P.O. Box 1, Hinsdale, NY 14743;

D, R – Gerald P. Maerten,3691Ford Miles Road,Cuba, NY 14727.

 

Highway Superintendent – Vote for One

D, R, C, I – Ronald D. Brown, 653 Route 446,Cuba, NY 14727.

 

Town of Humphrey

Clerk – Vote for One

R – Mary M. Weber, 4875 Humphrey Road, Great Valley, NY14741.

Justice – Vote for One

R – Allen P. Halladay,4525 Pumpkin Hollow Road,Great Valley,NY14741.

Councilman – Vote for any Two

R – Nancy L. Frazier,3405 Humphrey Road,Franklinville,NY14737;

R – Alan J. Morton,4704 Pumpkin Hollow Road,Great Valley,NY14741.

Highway Superintendent – Vote for One

R – Donald R. Prentice, 5153 Howe Hill Road, Great Valley, NY14741.

Proposition – Vote Yes or No

“Shall the Resolution adopted by the Town Board on September 9, 2013, adopting Local Law 1-2013, A Local Law Designating the Office of the Town Highway Superintendent to be an appointed position effective 1/1/2015, be approved?”

 

Town of Ischua

Supervisor – Vote for One

R – Jeffrey S. Goodyear,4737 Gile Hollow Road,Hinsdale,NY14743.

Clerk – Vote for One

R – Kelle J. Brisky,5557 Dutch Hill Road,Hinsdale,NY14743.

Councilman – Vote for any Two

D, R – Rebecca S. Wetherby,5756 School St.,Hinsdale,NY14743;

R – Theresa M. Lowe,1844 Mill St.,Hinsdale,NY14743.

Highway Superintendent – Vote for One

D, I – Richard M. Michael, Jr.,5670 Five Mile Road,Hinsdale,NY14743.

Tax Collector – Vote for One

R – Julie A. McConnaughey-Goodyear,4737 Gile Hollow Road,Hinsdale,NY14743.   

 

Town of Leon

Supervisor – Vote for One

R – Erika M. Zollinger,12550 Smith Road,South Dayton,NY14138.

Clerk – Vote for One

D, R, C – Camilla B. Lulas, 6762 Route 62, Conewango Valley, NY 14726.

Councilman – Vote for any Two

D – Jacqueline A. Ellis,12188 Leon-New Albion Road,Conewango Valley,NY14726;

R – Adelia H. Ritter,6266 West Road,Conewango Valley,NY14726;

R – Calvin M. Milliman,6666 Town Hill Road,Conewango Valley,NY14726;

Constitutionalist – Amy S. Brookover, 7138 Route 62,South Dayton,NY14138.

 

Town of Little Valley

Councilman – Vote for any Two

R – William H. Stoll,5870 First St., LittleValley,NY14755;

R – Jerry A. Titus, 5224 Route 353, LittleValley,NY14755.

 

Town of Lyndon

Supervisor – Vote for One

D – Robert Oshei,7604 Grove Road,Franklinville,NY14737;

R – Dale E. Carlson,1129 Lyndon Road,Franklinville,NY14737.          

 

 

Clerk – Vote for One

D – Frank Puglisi,7627 Grove Road,Franklinville,NY14737;

R – Nancy Carlson,1129 Lyndon Road,Franklinville,NY14737.           

Justice – Vote for One

Democratic – Michael Cremen,1713 East Hill Road,Franklinville,NY14737;

Republican – Wayne Holden, 2415 Cemetery Hill Road, Franklinville, NY14737.

Councilman – Vote for any Two

D – Thomas Schaeper,1274 Slab City Road,Franklinville,NY14737;

D, R –Scott Hillman,1035 Lyndon Road,Franklinville,NY14737;

R – Donald Gietl, 6946Snyder Road, Cuba, NY 14727.
Highway Superintendent – Vote for One

D, R – George S. Schneider, Jr.,1503 Lyndon Road,Franklinville,NY14737.    

 

Town of Machias

Justice – Vote for One

R – Francis L. Lounsbury,9588 Maple Ave.,Machias,NY14101.

Councilman – Vote for any Two

R – Rosemary J. Cornwall,9708 Krepps Road,Machias,NY14101;

R – Robert M. Shenk,3456 Gulf Hill Road,Machias,NY14101.

 

Town of Mansfield

Supervisor – Vote for One

R, C – Robert C. Keis, Sr.,7621 California Hill Road, LittleValley,NY14755.

Clerk – Vote for One

R – Betty Jane Horning,7388 California Hill Road, LittleValley,NY14755.

Justice – Vote for One

R – Randy E. Alexander,7660 Hollister Hill Road, LittleValley,NY14755.

Councilman – Vote for any Two

R – James A Hammond,6007 Kahler Hill Road, LittleValley,NY14755;

R – Donald F. Mosher,6380 Hencoop Hollow Road, P.O. Box 1198,Ellicottville,NY14731;

Patriot Party – Gregory L. Meyer, Sr.,7787 Otto-Maples Road, LittleValley,NY14755;

Patriot Party – Larry A. Johnson, 7689 EllicottvilleMaples Road, LittleValley,NY14755.

Highway Superintendent – Vote for One

R – Bradley D. Hurley,7802 Watson Road,Salamanca,NY14779;

Patriot Party - Jeffrey J. Williams,7860 Otto-Maples Road, LittleValley,NY14755.

 

Town of Napoli

Supervisor – Vote for One

D, I – Lena M. Ruper, 9925 Route 242,P.O. Box12, LittleValley,NY14755;

R, C – Melissa M. Kish,4012 Allegany Road,Randolph,NY14772.

Clerk – Vote for One

D, R, I – Victoria L. Bedell, 9004 Route 242, LittleValley,NY14755.

Justice – Vote for One

D, R – Wendy K. Benson,9680 Bucktooth Run Road, LittleValley,NY14755.

Councilman – Vote for any Two

D, I – Kenneth S. Baginski,64 Holly Hill Court,Randolph,NY14772;

R, C – Charles F. Milks,5036 Allegany Road, LittleValley,NY14755;

R, C – Larry L. Dechow,10700 Pigeon Valley Road,Randolph,NY14772.

Highway Superintendent – Vote for One

D, R, C, I – Dale R. Blood,4250 Briggs Road, LittleValley,NY14755.

 

Town of New Albion         

Justice – Vote for One

R – Shannon L. Goode,7563 Snyder Hill Road,Cattaraugus,NY14719;

I – Brenda A. Smith,7311 Lovers LaneRoad,Cattaraugus,NY14719.

 

Councilman – Vote for any Two

R – Thomas G. Young,247 S. Main St.,Cattaraugus,NY14719;

R – Daniel A. Goss,43 N. Franklin St.,Cattaraugus,NY14719.

       

Town of Olean

Supervisor – Vote for One

D, R – Annette M. Parker,1321 Old Rock City Road,Olean,NY14760.             

Clerk – Vote for One

R, C – Jamie R. Geise,1683 Goodrich Ave.,Olean,NY14760.

Justice – Vote for One

D, R – Democratic – Brian E. O’Connell, Jr., 1560 Daniels Gate,Olean,NY14760.

Councilman – Vote for any Two

R – Patrick W. Zink,1117 Steam Valley Road,Olean,NY14760;

R – Joshua M. Torrey, 2891 W.River Road,Olean,NY14760.

Highway Superintendent – Vote for One

D – Michael Manzo,1950 Godfrey Hollow Road,Olean,NY14760.

 

Town of Otto

Supervisor – Vote for One

D – Ronald W. Wasmund,8441 N. Otto Road,Cattaraugus,NY14719.

Clerk – Vote for One

D, C – Trisha A. Priest,8583 N. Otto Road, Apt. 2,Cattaraugus,NY14719;

R – Betty A. Huber,9139 Cemetery Hill Road,Cattaraugus,NY.

Justice – Vote for One

R - Brenda S. Austin,9602 Forty Road,Cattaraugus,NY14719.

Councilman – Vote for any Two

D – James T. Wojdan,8610 Otto-Maples Road,Cattaraugus,NY14719;

R – Francis E. Feth,10061 N. Otto Road,Cattaraugus,NY14719.

Highway Superintendent – Vote for One

R – Robert J. Barber, Jr.,9574 Forty Road,Cattaraugus,NY14719.

 

Town of Perrysburg

Supervisor – Vote for One

D, R – Dennis C. Stopen,11010 Deerfield Drive,Gowanda,NY14070.

Clerk – Vote for One

D, R– Tamara A. Utley,10815 Prospect St.,Perrysburg,NY14129.

Councilman – Vote for any Two

D, R – Richard M. Gabel,11679 Hurd Road,Perrysburg,NY14129;

D –Connie Johnson,11578Shaw Road,Perrysburg,NY14129;

R – Lynn W. Varney, 12694 Route 39,Perrysburg,NY14129.

Highway Superintendent – Vote for One

D, R– Daniel V. Stang,11062 Fairview Drive,Gowanda,NY14070.

Proposition – Vote Yes or No

“Shall a law to extend the term of office of the Town Supervisor, Town Highway Superintendent and Town Clerk from two (2) years to four (4) years commencing with the next biennial town election – to take effect for the terms beginning January, 2016, be approved?”

 

Town of Persia

Supervisor – Vote for One

R, I – Paula J. Schueler,10232 Skinner Hollow Road,Gowanda,NY14070.

Justice – Vote for One

R, C, I –ArnoldN. Andolsek,34 Chestnut St.,Gowanda,NY14070.

Councilman – Vote for any Two

D, C, I – Gloria J. Tomaszewski,9939 Broadway Road,Gowanda,NY 14070;

R, I – Robert O. Dingman, Jr.,23 St. Johns St.,Gowanda,NY14070.

 

Councilman (Vacancy) Two-Year Term - Vote for One

R, I - John T. Walgus,51 Broadway Road,Gowanda,NY14070.

 

Town of Portville

Supervisor – Vote for One

R – Timothy D. Emley,9 Sunset Ridge Road, P.O. Box 273,Portville,NY14770.

Councilman – Vote for any Two

R – Stuart A. Frost,2124 S. Windfall Road,Olean,NY14760;

R – Kip A. Morrow,2391 S. Windfall Road,Olean,NY14760.

Highway Superintendent – Vote for One

D, R – Todd J. Shaw,1949 Melody Lane,Olean,NY14760.

 

Town of Randolph

Clerk – Vote for One

R, C – Gretchen A. Hind, 2292 Little Bone Run Road, Kennedy, NY 14747.

Councilman – Vote for any Two

R, C – Timothy W. Beach,11 Center St.,Randolph,NY14772;

R, C, I – Nathan A. Root,12500 Torrence Road,Randolph,NY14772.

Assessor – Vote for any Two

R – Jean M. Shields,12276 Bragg Road,Randolph,NY14772.

 

Town of Red House

Supervisor – Vote for One

D, R – Tamara A. Booth,2052 Bay State Road,Salamanca,NY14779.

Clerk – Vote for One

R – Nancy J. Schaal,2251 Bay State Road,Salamanca,NY14779.

Councilman – Vote for any Two

R – Brian R. Booth,2052 Bay State Road,Salamanca,NY14779;

R – Melissa L. Sipko,1980 Bay State Road,Salamanca,NY14779.

Highway Superintendent – Vote for One

R – Llewellyn France,2219 Bay State Road,Salamanca,NY14779.

 

Town of Salamanca

Supervisor – Vote for One

R – Michael A. Phillips, 4306 Route 353,Salamanca,NY14779.

Clerk – Vote for One

D – Rosemary Shadden,4292 N. State St.,Salamanca,NY14779.

Justice – Vote for One

D, R – James R. Halterman, Sr.,4218 Center St.Ext., Salamanca, NY 14779.

Councilman – Vote for Two

D, R – Larry M. Stewart,8673 W. Bucktooth Run Road, LittleValley,NY14755;

R – Diana L. Brodie,4103 Center St.Ext.,Salamanca,NY14779.

Highway Superintendent – Vote for One

D, R – Frederick H. Light,4249 E. Bucktooth Run Road, LittleValley,NY14755.

 

Town of South Valley

Supervisor – Vote for One

D – Colleen K. Kraatz,11555 Luce Drive,Frewsburg,NY14738;

R – Mark E. Burch,569 W. Perimeter Road,Frewsburg,NY14738.

Clerk – Vote for One

R – Kathy A. Burch,569 W. Perimeter Road,Frewsburg,NY14738.

Councilman – Vote for Two

R – Heather M. Lamberson,P.O. Box335, 11636 SawmillRun Road,Frewsburg,NY14738;

R – David G. Nagy, 11994 SawmillRun Road,Frewsburg,NY14738.

Councilman (Vacancy) Two-Year Term – Vote for any Two

No candidates.

Highway Superintendent – Vote for One

R – Raymond F. Sugg,12497 Gurnsey Hollow Road,Frewsburg,NY14738.

 

Town of Yorkshire

Clerk – Vote for One

R, I – Duane C. Dedrick,11059 McKinstry Road,Delevan,NY14042.

Justice – Vote for One

D, R, I –Danny R. Laird,9 Stranburg Ave.,Delevan,NY14042.

Councilman – Vote for any Two

D, R, I – Constance E. Walker, 3608 W.YorkshireRoad, Chaffee, NY 14030;

D – MarkS. Hopkins,11179 McKinstry Road,Delevan,NY14042;

R, I – Kenneth O. Fisher,11165 Worden Road,Delevan,NY14042.

Councilman (Vacancy) Two-Year Term – Vote for One

D, R, I – Tammy S. George,87 Delevan Ave.,Delevan,NY14042.

 

 

A ballot marking device for disabled voters will be in use at every site. The voting system includes audio units for blind voters and sip-and-puff units for persons with reduced dexterity.  This system adds opportunity for the disabled community to vote independently on Election Day, but does not replace the use of absentee ballots for those wishing to vote from home.

 

For more information, contact the Board of Elections at 938-2400, 2401, 2402, 2403 or 373-8010 extensions 2400-2403.

 

--30--

 

 

News from Board of Elections

Filed under:

feedback